- today
- label News
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 41514 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Na przestrzeni kilku-kilkunastu ostatnich lat można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania możliwością wykorzystania medycznego marihuany. Analiza zestawień naukowych ukazuje nam, jak dynamiczny rozwój badań nastąpił w tej dziedzinie. Dobrze widać to na liczba:
- w 1990 roku opublikowano nieco ponad artykułów dotyczących medycznej marihuany,
- w 2017 roku zaprezentowano ponad trzy tysiące publikacji na ten temat.
Trudno zatem zaprzeczyć i kierunkowi, i dynamice zmian w tym zakresie. Jakie rezultaty przynoszą najnowsze badania ws. marihuany medycznej? Spróbujmy się nad tym zastanowić.
Najnowsze badania ws. marihuany medycznej
Jeśli chodzi o najnowsze badania ws. marihuany medycznej, zwraca się uwagę na ich potencjalne zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń somatycznych oraz psychicznych (Kruger & Kruger, 2019). Warto przy tym mieć na uwadze, że wyniki badań odnośnie ich skuteczności są mocno zróżnicowane. Poniżej przedstawiamy przykładowe obszary, w których medyczna marihuana może okazać się skuteczna:
- leczenie bólu neuropatycznego, w tym związanego ze stwardnieniem rozsianym. Oprócz tego można liczyć również na uśmierzenie spastyczności oraz poprawę funkcji pęcherza.
- osłabienie tików nerwowych, co jest cenne w szczególności w przypadku pacjentów cierpiących na zespół Tourette'a.
- łagodzenie dyskinetycznych efektów ubocznych w chorobie Parkinsona.
Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze ryzyko uzależnienia, z jakim wiąże się szybki dostęp do tzw. medycznej marihuany. Mówi o tym badanie opublikowane w piątek w czasopiśmie JAMA Network Open, które zostało przeprowadzone na grupie 269 dorosłych osób. Uczestnicy tego badania zostali podzieleni na dwie grupy:
- jedna grupa otrzymywała karty leczenia od razu,
- a druga czekała na to 12 tygodni, kontynuując standardowe leczenie.
Wyniki pokazały, że osoby z pierwszej grupy stały się dwukrotnie bardziej podatne na wystąpienie zaburzeń, w tym np. skłonności do uzależnień. A zatem medyczna marihuana może być potencjalnie ryzykowna lub nawet przeciwwskazana w przypadku osób narażonych na różnego rodzaju zaburzenia afektywne.
Z kolei Black wraz ze współpracownikami przeprowadził w 2019 roku badanie, którego efekt pokazuje, że możliwe jest wykorzystanie marihuany medycznej w leczeniu:
- depresji,
- zespołu Tourette'a,
- ADHD,
- zespołu stresu pourazowego (PTSD),
- nerwicy lękowej.
Wciąż jednak konieczne jest zbadanie poziomu skuteczności marihuany medycznej.
Komentarze (0)