Przeciwbólowe działanie konopi indyjskich

Konopie indyjskie są coraz częściej stosowane jako alternatywa dla konwencjonalnych leków przeciwbólowych. Dzięki zawartym w nich kannabinoidom oraz terpenom przynoszą ulgę osobom cierpiącym na różnorodne dolegliwości bólowe, zarówno ostrych, jak i przewlekłych.

Kannabinoidy i terpeny — klucz do łagodzenia bólu

Kannabinoidy, takie jak THC i CBD, są odpowiedzialne za przeciwbólowe działanie konopi. Głównym mechanizmem ich działania jest wpływanie na układ endokannabinoidowy, w szczególności na receptory CB1 i CB2, które regulują procesy odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Dodatkowo, oba te związki wykazują działanie przeciwzapalne, co przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Terpeny, związki odpowiadające za smak i zapach konopi, również wykazują działanie przeciwbólowe. Jednym z nich jest beta-kariofilen, który wpływa na receptory CB2 występujące głównie w układzie odpornościowym. Aktywacja receptorów przez kariofilen prowadzi do walki ze stanami zapalnymi, powodującymi ból.

 

Medyczna marihuana w praktyce

Badania kliniczne wykazują skuteczność medycznej marihuany w leczeniu różnych rodzajów bólu. Stosowanie konopi indyjskich pozwala na redukcję dawek konwencjonalnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy, które mogą powodować uzależnienie i poważne skutki uboczne.

Konopie indyjskie stosowane są także u osób, u których standardowe leczenie nie przyniosło oczekiwanej poprawy. W takich przypadkach, medyczna marihuana może być zastosowana jako terapia uzupełniająca, wspomagająca działanie innych leków.

Bóle na które marihuana medyczna działa kojąco, to m.in.:

  • Ból nocyceptywny (receptorowy) — konopie indyjskie są stosowane w leczeniu bólu receptorowego, który pojawia się na skutek podrażnienia receptorów bólowych, np. przy uszkodzeniu ciała lub stanie zapalnym. Przykłady bólu receptorowego to ból stawów, ból pleców czy ból pooperacyjny.
  • Ból neuropatyczny (niereceptorowy) — kannabinoidy mają także potencjał w leczeniu bólu neuropatycznego, spowodowanego uszkodzeniem szlaków przewodnictwa bólowego w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Ból ten może być wynikiem chorób metabolicznych, nowotworowych czy leczenia niektórymi lekami.
  • Ból psychogenny — związany z zaburzeniami psychologicznymi, może również być łagodzony za pomocą konopi indyjskich. Przykłady tego rodzaju bólu to bóle głowy, mięśni, pleców czy klatki piersiowej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.