Nasiona konopi - jakie opinie królują na ich temat w Polsce?

Nasiona konopi to temat wysoce kontrowersyjny i jednocześnie niezwykle interesujący. W skład "rodziny" nasion konopi wchodzą bardzo popularne konopie siewne (Cannabissativa) i konopie indyjskie (Cannabis indica), czyli marihuana. Konopie siewne to tradycyjny produkt spożywczy, coraz częściej spotykany na naszych półkach sklepowych. Konopie indyjskie to z kolei roślina, która zyskała sobie niechlubną sławę, w wyniku negatywnego wpływu na organizm osoby zażywającej ją w postaci tzw. narkotyku. Co zatem warto wiedzieć na temat nasion konopi i jakie są opinie na ich temat w polskim społeczeństwie? 

Słów kilka na temat konopi

Konopie siewne

Konopie siewne jest to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. Naturalnie występuje w Afganistanie, Zakaukaziu, górach Ałtaj i Tienszan. Od kilku lat w Polsce moda na uprawianie tej rośliny wraca do łask (po wielu latach przerwy). Niegdyś były bardzo chętnie wykorzystywane w przemyśle włókienniczym. Produkowano z nich na przykład liny konopne i sznurki, a nawet wysokiej jakości tkaniny. Obecnie roślina ta ma szerokie zastosowanie w medycynie, ponieważ ma właściwości rozluźniające, uspakajające oraz przeciwzapalne. Działa jako środek nasenny i leczniczy na padaczkę, histerię, zaburzenia nerwowe. Posiada też świetne właściwości wzmacniające - szczególnie dla organizmu osłabionego w wyniku choroby. 

Konopie indyjskie

Konopie siewne jest to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. Naturalnie występował w okolicach gór Hindukusz. Obecnie coraz bardziej rozpowszechniony i popularny w praktycznie każdej szerokości geograficznej. Jest to produkt od setek lat niezwykle chętnie stosowany w medycynie. Próbowano nim leczyć kilkadziesiąt różnych schorzeń. Złą sławę zyskał z uwagi na negatywny wpływ na zachowanie osób, które go zażywają w postaci narkotyku (marihuana). 

 

Opinie na temat konopi w Polsce

Zdania na temat nasion konopi są podzielone. Zaczynając od osób, które negują ich uprawy i zastosowanie, z uwagi na możliwy negatywny wpływ na organizm człowieka, aż po osoby, które propagują tę roślinę, jako środek lecznicy, rozluźniający i uspokajający oraz niezwykły surowiec przemysłowy, wykorzystywany w przemyśle włókienniczym, budownictwie i kosmetologii. 

Co by nie mówić na temat nasion konopi, z pewnością nie sposób odmówić im niezwykłej popularności oraz szerokiej gamy zastosowań.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.