Jak i ile jeść nasion konopi?

Nasiona konopi należą obecnie do grupy najpopularniejszych suplementów diety. Wpływa na to przede wszystkim zawartość cennych dla organizmu substancji. Dodatkowo dobrze smakują, delikatnie z wyczuwalną orzechową nutą. W jaki sposób jeść nasiona konopi, aby zachować dobre zdrowie? Czy dzienna ilość zalecana do spożycia jest ograniczona?

Łuskane czy niełuskane - jakie nasiona konopi będą najzdrowsze?

Osoby decydujące się na włączenie do swojej codziennej diety nasion konopi stają przed dylematem - co wybrać, nasiona łuskane czy niełuskane? Oba są cennym źródłem wielu wartościowych dla zdrowia składników. Warto też wiedzieć, że nasiona łuskane są w bardzo delikatny sposób, aby nie straciły swoich cennych wartości.

We wszystkich nasionach znajduje się przede wszystkim sporo białka, aminokwasów, witamin (A, B, B1, B2, B3, B6, C, E i F) oraz minerałów (potas, magnez, wapń, magnez, fosfor, cynk). Ponadto jest to także cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz Omega 6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jakie nasiona wybrać? Łuskane będą najlepsze dla wegetarian, wegan, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób starszych i sportowców. A niełuskane? Te są trudniejsze do spożycia, bardziej chrupiące i w przeciwieństwie do łuskanych zawierają sporo błonnika. Niełuskanych nasion lepiej nie spożywać od razu po zakupie - dobrze jest je namoczyć w wodzie lub zmielić, wówczas łatwiej będzie je spożyć i strawić.

Jak właściwie spożywać nasiona konopi?

Jak jeść nasiona konopi? To bardzo proste tu obowiązuje zasada dokładnie taka sama jak w przypadku innych ziaren. Można je jeść samodzielnie, dodawać do płatków, owsianek, kanapek, koktajli, sałatek czy wypieków (zarówno słodkich jak i słonych). Nasiona konopi to nie tylko zdrowy dodatek. To również ciekawy sposób na podkręcenie smaku dania. 

Zmielone nasiona konopi doskonale sprawdzą się jako zdrowy zamiennik bułki tartej - to rozwiązanie polecane nie tylko osobom z nietolerancją glutenu, ale również wszystkim tym, którzy w codziennej diecie chcą umieścić jak najwięcej wartościowych produktów.

Z nasion konopi można stworzyć również mleko - przygotowuje się je dokładnie w takim sam sposób jak mleko kokosowe, migdałowe czy ryżowe.
Nasiona konopi ze względu na swój smak mogą zastąpić orzechy, które są silnym alergenem.

Dzienne spożycie nasion konopi

Jak dużo jeść nasion konopi? Już 2 stołowe łyżki zapewniają aż 10 gram białka i 10 gram kwasów tłuszczowych omega. Ze względu na różne możliwości spożycia, warto włączyć niewielką ilość nasion do codziennej diety.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.