Co to są nasiona feminizowane?

Nasiona feminizowane konopi to nasiona hodowane w taki sposób, aby nie zawierały chromosomów męskich. Daje to gwarancję, że rośliny wyhodowane z nich zakwitną jako rośliny żeńskie i będą produkować tylko żywiczne pąki, które są pożądane przez większość osób, także hodowców. Otrzymuje się je poprzez sztuczne zapylania roślin żeńskich. Bardzo skutecznym sposobem jest podawanie im w tym celu inhibitorów etylenu.

Przeznaczenie nasion feminizowanych

Nasiona feminizowane to najlepszy wybór w przypadku osób, którym zależy na szybkim i łatwym procesie wzrostu i kwitnienia roślin. Samodzielne rozpoznawanie płci i konieczność eliminowania form męskich już we wczesnej fazie kwitnienia to bowiem  dla wielu hodowców zadanie trudne. Tymczasem jeśli ten proces jest opóźniany to dochodzi do zapłodnienia roślin żeńskich przez męskie, co skutkuje niestety kiepskiej jakości zbiorami pąków o obniżonej ilości włosków. Poza tym już jedna roślina męska pozwala na zapłodnienie znacznej liczby roślin żeńskich. Feminizowane nasiona konopi są więc w tej sytuacji rozwiązaniem, gdyż pozwalają uniknąć konieczności poszukiwania męskich kwiatów i ich niszczenia.

Czy nasiona feminizowane są nasionami żeńskimi?

 Warto przy tym pamiętać, że w praktyce nasiona feminizowane nie są z punktu widzenia biologii nasionami żeńskimi. Posiadają bowiem pełen zestaw genetyczny. Dlatego też nie są polecane do hodowli roślin matecznych, wówczas lepiej sprawdzają się zwykłe nasiona żeńskie. Krzyżowanie nasion męskich z feminizowanymi skutkuje wprawdzie plonem kwiatów dających nasiona, ale nie daje żadnych dodatkowych korzyści. Są jednak pewne różnice pomiędzy nasionami naturalnymi, a feminizowanymi, które przejawiają się w ich smaku czy aromacie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.