Co nowego warto wiedzieć o nasionach konopi?

Wiele osób po usłyszeniu słowa „konopie” od razu kojarzy je z marihuaną. Termin ten ma jednak szersze znaczenie. Szczególną uwagę warto poświęcić nasionom konopi, które nazywane są superskładnikiem diety ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych.

Nasiona konopi siewnych a marihuana

Nasiona konopi nie muszą oznaczać tych kupowanych w celu nielegalnej hodowli marihuany. Należy mieć na uwadze, że konopie dzielą się na dwa rodzaje: siewne, czyli przemysłowe, dozwolone do uprawy w krajach Unii Europejskiej, oraz indyjskie, czyli marihuanę. Nasiona konopi siewnych wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.

Zalety nasion konopi

Nasiona konopi siewnych mają idealny dla człowieka stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 (3:1). Organizm nie potrafi ich syntezować, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem. Jednak spożywanie produktów z niewłaściwym stosunkiem kwasów może być przyczyną stanów zapalnych w organizmie. Z tego względu warto wzbogacić swoją dietę o nasiona konopi siewnych. Mogą one zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, zakrzepów, zaburzeń rytmu serca, a także obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Korzyści odczuje również skóra, której wygląd ulegnie poprawie. Po nasiona konopi mogą sięgać osoby borykające się z problemami skórnymi, takimi jak egzema czy łuszczyca, a także cierpiące na zapalenia stawów i układu pokarmowego.

Ten produkt zawiera dodatkowo witaminę E, żelazo, wapń, fosfor, cynk oraz magnez. Dzięki tym składnikom uelastyczniają się naczynia krwionośne, zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy, poprawia się kondycja włosów i paznokci. Białko zawarte w nasionach konopi jest wysokiej jakości, porównuje się je do białek zwierzęcych, lecz w przeciwieństwie do nich konopne nie dostarcza cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych. Jego przyswajalność jest lepsza niż białka sojowego, nie powoduje także wzdęć.

Szereg zalet tych nasion powoduje wzrost świadomości o produktach pozyskiwanych z konopi i zyskuje coraz większe uznanie w oczach społeczeństwa.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.