W wielu miejscach można znaleźć informacje, że nasiona konopi to doskonałe uzupełnienie naszej diety. Są one coraz popularniejsze, szczególnie wśród osób, które szukają składników wzbogacających ich dietę. Znajdziemy je na półkach sklepów z biożywnością. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, dobrze jest dowiedzieć się, na co wpływają nasiona konopi i kto powinien je stosować. 

Cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6

To jedna z podstawowych zalet nasion konopi. W tych maleńkich ziarenkach znajdziemy cenne kwasy omega-3 i omega-6, które nie tylko występują w nich w dużych ilościach, ale przede wszystkim proporcje pomiędzy nimi są idealnie zachowane, dzięki czemu korzystnie wpływają na organizm człowieka. Większość  z nas spożywa zbyt wiele kwasów omeka-6 i zbyt mało kwasów omega-3. Te pierwsze maja działanie prozapalne te drugie przeciwzapalne. Obie wersje są nam bardzo potrzebne, jednak organizm człowieka nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć i muszą być dostarczane z pożywieniem.  Idealne proporcje pomiędzy nimi poprawiają pracę układu krążenia, zapobiegają zakrzepom i zawałom serca, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi i regulują ciśnienie. To wszystko sprawia, że nasiona konopi są uznawane za tak zwany super food, czyli pokarm, który ma nadzwyczajny wpływ na organizm człowieka. 

Bogate źródło białka i błonnika

W nasionach konopi znajdziemy również duże pokłady białka. Co ważne jest to białko bardzo wysokiej, jakości. Porównuje się je do białek zwierzęcych, jednak stwierdzono, że nie podnosi cholesterolu i nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm człowieka przyswaja je lepiej niż białko pochodzące z soi i w odróżnieniu od niej nie zawiera związków wzdymających. W nasionach konopi znaleźć można również duże ilości błonnika, który poprawia pracę układu pokarmowego, przyspiesza trawienie i ma korzystny wpływ na redukcję masy ciała. 

Jak jeść nasiona konopi

W sklepach można znaleźć nasiona konopi w formie łuskanych i niełuskanych ziaren oraz ich mieloną wersję. Każda z opcji ma swoje zalety. W niełuskanych nasionach konopi znajdziemy znacznie większe ilości błonnika, jednak w łuskanych nasionach jest dużo więcej białka i tłuszczu. Dlatego wybór odpowiedniej formy powinniśmy dostosować do swoich potrzeb i diety. Nasiona konopi możemy stosować, jako zamiennik nasion słonecznika. Można dodawać je do sałatek, koktajli czy jako samodzielną przekąskę. Będą również idealnym dodatkiem do samodzielnie wypiekanego chleba, lub jako posypka do kanapek. Są również ciekawym urozmaiceniem do porannego musli.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.