Wpływ nasion konopi na nasze zdrowie

Nasiona konopi to bardzo cenny element diety, który charakteryzuje się idealną proporcją kwasu omega - 3, omega - 6 i aminokwasów. Są one doskonałym źródłem ciałka, a także wielu witamin i składników mineralnych. Warto wiedzieć jaki wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu mają nasiona konopi i dlaczego warto je włączyć do diety. 

Nasiona konopi - właściwości 

Jak wspomniano wcześniej nasiona konopi wyróżniają się niezwykle atrakcyjnym składem. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe omaga 3 i 6 nie są syntezowane przez organizm, dlatego trzeba je dostarczać wraz z pożywieniem. 

Nasiona konopi z pewnością warto wprowadzić do codziennej diety, ponieważ wiele osób spożywa zbyt dużo kwasów omega 6 w stosunku do kwasów omega 3 co prowadzi m.in do powstania stanów zapalnych. Warto także zaznaczyć, że spożywanie tych substancji w odpowiednich proporcjach zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, zmniejsza poziom cholesterolu, obniża ciśnienie, zmniejsza stany zapalne, poprawia ogólny wygląd skóry itd. 

Oprócz tego nasiona są także źródłem białka wysokiej jakości. Jest ono bardzo podobne do białek zwierzęcych, jednak nie powoduje cholesterolu i jest lepiej przyswajalne. 

Ziarna konopi a choroby skóry i inne dolegliwości 

Ziarna konopi są także bardzo przydatne w przypadku leczenia chorób skóry. Świetnie radzi sobie z wypryskami, nawilża skórę i niweluje swędzenie.

Warto także wspomnieć, że ziarna konopi są niezwykle pomocne w przypadku menopauzy. Łagodzą jej objawy, pomagają regulować poziom hormonów, likwidują stany zapalne.  Przydają się one także w przypadku redukowania objawów napięcia przedmiesiączkowego. Niektóre kobiety przed okresem skarżą się na ból piersi, wahania nastroju, zatrzymanie wody w organizmie itd. Dlatego kwas gamma - linolenowy obecny w ziarnach konopi świetnie zwalcza wszelkie objawy i dolegliwości. Pozwala on także utrzymać organizm w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej, dzięki czemu ta faza cyklu nie jest aż tak dokuczliwa. 

W jakiej formie spożywać nasiona konopi?

W sklepach nasiona konopi są dostępne w formie ziaren łuskanych lub niełuskanych, a także w formie nasion mielonych. Warto zaznaczyć, że nasiona niełuskane mają w swoim składzie o wiele więcej błonnika i węglowodanów niż nasiona łuskane. Z kolei nasiona łuskane mają o wiele więcej tłuszczów i białka. 

Nasiona konopi można spożywać jako dodatek do pieczywa czy innych produktów mącznych. Ponadto świetnie pasują do sałatek, koktajli, płatków śniadaniowych, musli itd.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.