Poznaj lecznicze właściwości nasion konopi.

Nasiona konopi w ostatnim czasie zyskały na popularności, a to za sprawą rozpowszechnienia informacji na temat ich cennych leczniczych właściwości, Warto dowiedzieć się na jakie dolegliwości przydadzą się te nasiona, określane jako super żywność. Jakie właściwości lecznicze wyróżniają nasiona konopi? Kwestie te zostaną szerzej omówione w niniejszym artykule.

Idealne proporcje ważnych składników

To, co szczególnie wyróżnia nasiona konopi wśród innych rodzajów super żywności, to niesamowity balans między ilością kwasów omega-3 i omega-6. Balans ten wynosi między nimi proporcje 3:1, co sprawia, że jest to idealne połączenie tych cennych kwasów. Warto podkreślić, że kwasy omega-3 charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, a omega-6 prozapalne. Dlatego właśnie nasiona konopi polecane są dla osób, które pragną ustabilizować poziom kwasów tłuszczowych w organizmie. Taka równowaga jest szczególnie ważna w leczeniu chorób układu krążenia i pozwala minimalizować ryzyko wystąpienia zawałów serca, miażdżycy, czy arytmii. Dzięki nasionom konopi, układ sercowy i krwionośny pozostają pod ochroną. Wysoka zawartość wspomnianych kwasów tłuszczowych omega-6 wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu, wpływają na lepszą pamięć i koncentrację. Z powodzeniem mogą być stosowane w dolegliwościach neurologicznych, pomocne mogą być nawet w łagodnych stanach depresji.  

Skarbnica składników odżywczych

Nasiona konopi z powodzeniem można nazywać skarbnicą składników odżywczych. Są pełne wielu różnych cennych witamin i minerałów, takich jak: witamina E, żelazo, magnez, fosfor i cynk. Warto podkreślić, iż witamina E ochrania kwasy tłuszczowe omega-3 przed utlenianiem, dzięki czemu wpływa na zachowywanie ich cennych właściwości. Dzięki takiemu składowi, nasiona konopi wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, oraz pomagają zachować w dobrym stanie skórę, włosy i paznokcie. Nasiona konopi są cennym źródłem sporych ilości białka, które nie zawiera cholesterolu i nie zapewnia uczucia wzdęcia, dlatego poleca się stosować nasiona konopi także podczas diety. Pełne są także błonnika, dzięki czemu nasiona wykazują właściwości normalizujące zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Ponadto, wspomagają one obniżanie złego cholesterolu we krwi. Duża zawartość błonnika wpływa również korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego i ułatwia redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej. Zawartość wszystkich cennych aminokwasów sprawia, że nasiona konopi to dodatek, który warto włączyć do codziennej diety. Skład nasion konopi sprawia, że skutecznie pomagają one również w walce z chorobami skórnymi, wspiera leczenie trądziku, atopowego zapalenia skóry, czy grzybic skóry. Można je stosować również jako dodatek w chorobach układu oddechowego. Pomagają także wspierać organizm w zaburzeniach o podłożu hormonalnym, wspierają w przejściu przez okres przekwitania i zmniejszają ból menstruacyjny.

Nasiona konopi zaliczane do super żywności, z pewnością są skarbnicą cennych składników odżywczych. Ich skład sprawia, że posiadają one szerokie spektrum właściwości leczniczych i z powodzeniem mogą być stosowane w łagodzeniu różnych dolegliwości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.