Nasiona konopi w przemyśle

Eksperci sądzą, że każde najmniejsze źdźbło konopi może znaleźć zastosowanie w przemyśle. Z konopi indyjskiej możemy uzyskać materiał na trwałe ubranie, zrobić papier lub nawet części do samochodów. Natomiast nasiona konopi lub olej konopny pojawiają się w branży spożywczej. Nie tak dawno temu znana sieć handlowa sezonowo sprzedawała otręby lniane z dodatkiem nasion konopnych. Tego typu możliwości produkcyjne wciąż są jednak ograniczone przez niektóre rozwiązania prawne. Zobaczmy, jak można uzyskać pozwolenie na uprawę konopi, co na jej temat mówi prawo oraz jakie jest najczęstsze zastosowanie nasion.  

W Polsce posiadanie nasion konopi indyjskich oraz handel nimi w celach kolekcjonerskich są legalne. Ograniczenia dotyczą tylko wieku; żeby kolekcjonować nasiona, należy bowiem mieć skończone osiemnaście lat. Natomiast uprawa i sianie konopi indyjskiej są nielegalne.

Można zdobyć pozwolenie na uprawę tylko niektórych gatunków, tak zwanych konopi przemysłowych (inaczej siewnych), których możliwe działanie narkotyczne jest znikome. Pozwolenie na uprawę może wydać burmistrz, prezydent miasta bądź wójt gminy, na której teremie chcemy rozpocząć uprawę. Jeśli ją otrzymamy, możemy spodziewać się częstych kontroli. Gdy władze samorządowe po przeprowadzeniu badań stwierdzą, że siejemy nie te nasiona, które są dopuszczone do przemysłowego użytku, możemy mieć kłopoty. Jeśli nasiona pochodzą z pewnego źródła, nie powinniśmy się jednak martwić.  

Nasiona konopi wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle spożywczym oraz do dalszej uprawy. Można je znaleźć w wielu coraz bardziej popularnych sklepach z biożywnością. Nasiona, czyli tak zwane siemię konopne, zawierają aż dziesięć niezbędnych człowiekowi aminokwasów, wiele witamin, minerałów i porcję kwasów omega, przez co wysoko ceni się ich właściwości prozdrowotne.

Z nasion wytłacza się także olej konopny. Można je kupić w formie nasion łuskanych, mielonych lub niełuskanych. Często dodaje się je jako składnik do mieszanek otrębów, zdrowych płatków śniadaniowych czy musli. 

Najlepszej jakości nasiona konopi znajdziesz w naszym sklepie green-seeds.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.