Dlaczego nasiona konpi są tak popularne?

Konopie znane są ludzkości od kilku tysięcy lat. Na temat ich medycznych właściwości rozpisywano się już około roku 2700 p.n.e. Jednak prawdziwy przełom odnośnie wartości tej rośliny nastąpił w naszych czasach. Zakrojone na szeroką skalę badania pomogły odkryć niezwykłe wręcz właściwości konopi. Warto się temu bliżej przyjrzeć.

Źródło wartościowych składników

Nasiona oraz kwiatostany konopi bardzo często wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, oraz przy tworzeniu suplementów diety. Z nasion wytwarzany jest olej konopny, który oprócz zastosowania spożywczego znalazł swoje miejsce również w branży kosmetycznej. Nie każdy wie, że w wyniku destylacji z konopi można uzyskać olejek eteryczny o antyseptycznych właściwościach. Jeśli chodzi o sam olejek konopny, to jest on źródłem terpenów, które posiadają działanie odstraszające owady. Same nasiona posiadają niezwykle przyjemny zapach o lekko orzechowym smaku. Są źródłem wielu składników odżywczych, między innymi nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz pełnowartościowego białka. Poza tym zawierają wapń, miedź, cynk, magnez, fosfor i żelazo. W nasionach konopi znajdziemy też witaminę E oraz witaminę K.

Bogactwo kwasów i białek

Białko zawarte w nasionach konopi dostarcza organizmowi aminokwasów egzogennych. Znajdziemy tu także znaczne ilości aminokwasów siarkowych, takich jak metioniny i cysteiny. Na szczególną uwagę zasługuje arginina, która ma wysoki potencjał kardioprotekcyjny. Z tego wynika, że bardzo korzystnie wpływa na pracę serca. Wspomniany wcześniej olej konopny pozyskiwany z nasion jest bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera spore ilości kwasów rodziny omega-6 oraz omega-3. Znajdziemy w nim również kwasy, które mają bardzo silne działanie przeciwzapalne. Dzięki wysokiej zawartości związków fenolowych olejki konopne charakteryzują się wysoką aktywnością przeciwutleniającą. Dlatego też znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym w łuszczycy, trądziku pospolitym oraz atopowym zapaleniu skóry.

Nasiona konopi w kuchni

Nasiona konopi są wykorzystywane również do celów spożywczych. Można z nich uzyskać znakomitą mąkę oraz olej. Warto wiedzieć, że nasiona, kwiaty oraz liście konopi można dodawać do soków lub sałatek. Same nasiona znajdują zastosowanie jako składnik batonów, deserów, kanapek i owsianek. Natomiast olej konopny wykorzystuje się w kuchni do koktajli, pieczywa, dań warzywnych oraz różnego rodzaju sałatek. Mąka wytwarzana z nasion konopi jest bogatym źródłem związków fenolowych oraz białka. Może posłużyć jako dodatek do naleśników, makaronu i pieczywa.

Zapraszamy do naszego sklepu Green-seeds.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.