5 najlepszych zastosowań nasion z konopi

Nasiona konopi są uważane za jeden z najlepszych składników prawidłowo zbilansowanej diety. Są źródłem kwasów Omega – 6 i Omega – 3 oraz są bogate w aminokwasy. Zawierają także sporą dawkę witamin oraz minerałów. Oprócz szerokiego zastosowania w kuchni, mają też inne. Jakie jeszcze można je wykorzystać ? Podpowiadamy o tym poniżej.

Olej z konopi

Jednym z najpopularniejszych produktów, które są otrzymywane z nasion konopi, jest olej. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, które są niezbędnymi elementami podczas procesu odnowy komórek. Kwasy tłuszczowe regulują wiele procesów w naszym organizmie:

  • Pomagają w usuwaniu toksyn;
  • Działają na układ odpornościowy;
  • Zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych;
  • Wzmacniają naczynia krwionośne oraz zapobiega miażdżycy;
  • Zmniejszają poziom cholesterolu we krwi;

To sprawia, że olej konopny doskonale nadaje się jako dodatek do potraw, wystarczy dodać jedną lub dwie łyżki. Może być również wykorzystywany podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Prażone nasiona konopi

Prażone nasiona konopi mają orzechowy smak, dzięki temu mogą z powodzeniem zastąpić nasiona słonecznika lub orzeszki piniowe. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do dań, sałatek czy też wypieków lub koktajli. Mogą również stanowić składnik chleba pełnoziarnistego. Można także zdecydować się na dodanie do dań nasion z konopi łuskanych lub niełuskanych, niekoniecznie prażonych.

Olejek do ciała

Nasiona konopi są wykorzystywane do przygotowywania olejków do ciała. Niezwykle łatwo rozprowadza się je po skórze oraz zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i przebarwień. Na stosowanie olejków do ciała na bazie oleju konopnego powinny zdecydować się osoby, które zmagają się z problemami skórnymi: łuszczycą, egzemą, jak i trądzikiem. Zmniejsza wydzielanie sebum oraz sprawia, że skóra staje się matowa.

Olejek idealny na stres

Olejek z płynnym złotkiem jest doskonałym środkiem na stres. Dzięki temu doskonale sprawdzi się podczas migreny, menstruacji. Także wspomaga w regeneracji mięśni po treningu. Olejek zawiera właściwości uspakajające, dlatego może być stosowany zamiennie z tabletkami ziołowymi. Reguluje samopoczucie w trakcie snu.

Naturalny środek owadobójczy oraz chwasty

Warto zastosować konopie jako naturalny środek owadobójczy, oraz taki, który chroni rośliny przed rośnięciem chwastów. Konopie rosną szybko, w ciągu 2 tygodni mogą osiągnąć nawet 75 cm długości. To sprawia, że chwasty nie otrzymują wystarczającej ilości światła, jak i substancji odżywczych a przez to nie rosną. Zdarza się, że konopie są uprawiane właśnie w tym celu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.